אולי להוריך יש זכויות שלא ידועות לך?

קראתי כתבה שכתב עמי בר בנושא זכויות לניצולי שואה, שעלו בשנים שונות וממדינות שונות . עמי הכין כתבה מפורטת בנושא זכויותיהם של   אנשים שאולי אינם יודעים כלל שהם זכאים ומה הן זכויותיהם. מה שהדהים אותי, שעמי (שהוא בן לנרדפי הנאצים), עושה הכול בהתנדבות, מתוך רצון להיטיב ולסייע למי שזקוק למידע שברשותו.ניצולי שואה | הגיל השלישי
כותב לי עמי בר, בתשובה לשאלתי: אם אפשר לפרסם ולהפיץ את המידע שהוא אסף. שלום אורנה היקרה!
הרשות ניתנת בשמחה רבה!!! 🙂 תרגישי חופשי להתקשר כדי להתייעץ בענייני זכויות של מטופלים שלך. לשם כך אני פה לרשותך!
אשמח גם אם תואילי לשים באתר שלך את הכתבה שלי עם פרוט הזכויות או לינק לאתר שלי שבו יש פרוט של מרבית הזכויות.
כמו כן, אודה לך מאד על עזרה במצווה חשובה זו בהפצת מייל  שאשלח לך עם פרוט הזכויות שיש היום לנרדפי הנאצים לרשימת התפוצה שלך. כדאי לשלוח לכל מי שניתן, כי גם מי שנראה לא רלוונטי (צעיר, מוצא לא מתאים וכולי'…) עשוי להעביר את המייל הלאה וכך זה מגיע למשפחות שיכולות להשתמש במידע החשוב. יש רבים שלא מודעים לכל הזכויות שלהם.
אני אשלח לך גם גרסא באנגלית של הזכויות ליהודי העולם, אם במקרה יש לך חברים, מכרים בחו"ל או משפחה…
כל טוב,
עמי בר
נייד: 054-6899645
אתר: www.amibar.coi.co.il
פייסבוק: זכויות נרדפי הנאצים

מצורפים: מפרט זכויות עדכניות לנרדפי הנאצים, בעברית ובאנגלית.
אנא הפיצו מייל זה לכל רשימת האימיילים שלכם בעבודה והפרטית, אנא שלחו לכל מי שניתן, גם אם המייל נשלח למישהו שנראה לא רלוונטי, ייתכן והוא יעביר אותו הלאה וכך המייל מתגלגל ועשוי להגיע למי שזה יכול לעזור לו. ישנם אלפי קשישים בישראל שלא מודעים לזכויות חשובות אלה!!!
זכויות עדכניות לנרדפי הנאצים:
גמלה חודשית לכל החיים ממשרד האוצר בישראל ליוצאי רומניה, בולגריה, לוב תוניס ושאר אירופה לפי חוק נרדפי הנאצים: לפני מספר שנים פסק בית המשפט העליון של מדינת ישראל שלישראלים תושבי ישראל שעלו מרומניה בולגריה, תוניס, לוב וחלק משאר אירופה שחיו או היו עוברים במלחמת העולם השנייה, יש זכות חוקית לקבל גמלה חודשית לכל חייהם כניצולי רדיפות הנאצים. את הגמלה משלם משרד האוצר הישראלי.
תושבי ישראל שזכאים לקבל את הגמלה החודשית מהאוצר צריכים לעמוד בארבעה תנאים ביחד: (לא ניתן לוותר על אחד התנאים)
1.יוצאי רומניה ובולגריה – נולדו עד יוני 1945 (בולגריה עד 4 ביולי)
   יוצאי לוב – נולדו עד נובמבר 1943
   יוצאי תוניס – נולדו וחיו שם עד מרץ 1944
2.עלו לישראל עד אוקטובר 1953 (בגין הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה).
3.לא מקבלים גמלה אחרת כנרדפי הנאצים (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה).
4.הזכאים הינם תושבי ישראל בלבד.
רבים מיוצאי מדינות אלה אינם מודעים לזכות חוקית זאת!
יוצאי פולין, גרמניה, צרפת, הונגריה, סרביה, קרואטיה, צ'כובסלובקיה, ליטא,  איטליה וכן מדינות נוספות שהיו תחת כיבוש או השפעה גרמנית:
תושבי ישראל בלבד – יוצאי מדינות אירופאיות אלו ונוספות שעדיין לא מקבלים גמלה כלשהיא שקשורה לנאצים יכולים לקבל גמלה זו של האוצר בתנאי שנולדו לפני מאי 1945 (יש מדינות שבהן המועד הקובע שונה) ועלו לישראל לפני אוקטובר 1953 (למעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר). יוצאי גרמניה, צרפת ואיטליה שהייתה להם אזרחות זרה בעלייתם ארצה זכאים גם.
גמלה חודשית ממשרד האוצר ליוצאי גטאות ומחנות שעלו גם אחרי 1953:
יוצאי גטאות ומחנות עבודה בלבד שהינם תושבי ישראל ועלו גם אחרי 1953 ולא מקבלים עדיין שום גמלה הקשורה לרדיפות הנאצים, זכאים לקבל קצבה חודשית ממשרד האוצר בסך של 2,200 ₪.
הגמלה של האוצר הינה:
הגמלה המינימאלית היא 2,200 ₪ לחודש ובנוסף הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ- 2,000 ש"ח, הנחה בארנונה, פטור מתרופות בקופת חולים, פטור מאגרת טלוויזיה ועוד'.
הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה  למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית!
בקשת תגמול לפי הכנסה נמוכה: מקבלי הגמלה מהאוצר שמשתכרים פחות מ- 5,485 ₪ – סה"כ הכנסות אישיות לחודש באופן אישי כולל הגמלה מהאוצר יכול להגיש בקשה להכרה כנזקק ולקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל- 5,485 ₪ והטבות משמעותיות נוספות. כמו כן, מי שיוכר בשל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב- 40%  נכות עד 49.9% ומשתכר פחות מ- 5,983 ₪, יקבל השלמה לסכום זה.
בקשת תגמול מוגדל לפי הכנסה נמוכה: מקבלי הגימלה שיוכרו, בגלל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב- 50%  נכות ומעלה, ולא מגיע ל- 9,090 ₪ בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכל לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות  ל- 9,090 ₪.
הבהרה: נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות הגמלה מהאוצר, פנסיה, ביטוח לאומי וכל הכנסה אישית אחרת. חשוב – המבחן הוא הכנסות אישיות בלי קשר להכנסות של בן הזוג.
פנסיה סוציאלית מגרמניה ליוצאי גטאות כולל טרנסניסטריה ובולגריה וגטאות נוספים שאושרו לאחרונה:
יוצאי גטאות  אשר שנולדו לפני 1938 ועבדו בגטו תחת כיבוש גרמני וכן הגישו בקשה לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בישראל, זכאים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה. בתנאים מסוימים ייתכן גם תשלום רטרואקטיבי משנת 1997.
לאחרונה הגרמנים הכלילו בחוק הגטאות איזורים שונים שכוללים בין היתר מרומניה – את טרנסניסטריה, צ'רנוביץ, קונסטנצה, גינטה, טקוץ. בולגריה – הרובע היהודי בסופיה ועוד עשרות ערים ועיירות ברחבי בולגריה, גטו אמסטרדם, גטאות בסלובקיה כגון ברטיסלבה, ויהן, סרד, נובסקי וגטו שנחאי בסין ועוד'…
זכויות היורשים של יוצאי גטאות כולל טרנסניסטריה, בולגריה ועוד':
האלמנים של יוצאי הגטאות זכאים לפנסיה חודשית לכל החיים. בנוסף, היורשים שהם אלמנים של הניצול או ילדיו או כל יורש חוקי אחר ע"פ צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה בין 1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול. בהתאם לתנאים הבאים (האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3 ושאר היורשים – ילדים או ע"פ צוואה צריכים לעמוד בשלושת התנאים יחד):
 1.הניצול שנפטר עבד בגטו ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני.
 2.הניצול נפטר לאחר יוני 2002.
 3.הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75 (גם אם הבקשה נדחתה, כולל בקשות עבור עקרות בית, אשר נולדו לאחר 1.1.31 ולא הייתה להן בישראל תקופת ביטוח מספקת, כמו כן כולל עולים חדשים אשר עלו לארץ מאוחר, אשר גם להם לא הייתה תקופת ביטוח מספקת).
פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר ליוצאי גטאות שעבדו בגטו:
יוצאי גטאות תחת כיבוש גרמני שנולדו לפני 1938 ומקבלים פנסיה סוציאלית שהם שילמו עבורה בעבר זכאים לקבל תוספת חודשית עבור העבודה בגטו.
קרן סעיף 2 שנותנת גמלה תלת חודשית של 960 יורו:
ניצולים מאירופה שעדיין לא מקבלים שום גמלה שקשורה למלחמה ועלו אחרי 1953 והיו בזהות בדויה או במסתור לפחות חצי שנה בזמן המלחמה (גם כתינוקות) יכולים לקבל לפי קרן סעיף 2 שנותנת כל 3 חודשים רנטה של 960 יורו. מקבלי קרן סעיף 2 מקבלים בנוסף גם השלמה חודשית ממשרד האוצר כדי שיהיה להם את המינימום של 2,200 ש"ח בחישוב חודשי וכן את כל ההטבות הנוספות שמוזכרות למעלה שמקבלים הניצולים מהאוצר בישראל.
יוצאי רומניה זכאים לפיצויים מממשלת רומניה בגין הרדיפות:
ילידי רומניה עד שנת 1942 זכאים לקבל מממשלת רומניה פיצויים על הרדיפות שעברו במלחמה (גם כילדים מאד קטנים) ע"פ קריטריונים שונים. הפיצויים הם בין 140 ל- 190 יורו לחודש לפי גיל הניצול. לצורך קבלת הפיצויים דורשים הרומנים שעל הניצול לחדש את האזרחות שלו ורק אח"כ הוא יכול להגיש את הבקשה. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית והם לכל החיים. לאחרונה ממשלת רומניה מערימה קשיים על הגשת בקשות חדשות. למרות זאת אתם מוזמנים לפנות אליי כדי שארשום אותכם לעדכונים ברגע שהעניין יסתדר במידה ויסתדר.
דרכון רומני ודרכונים אירופאיים: ברגע שמחדשים את האזרחות עבור הפיצויים ניתן להוציא דרכונים אירופיים של האיחוד האירופי עבור מקבל הפיצויים וכן עבור הילדים והנכדים עבור לימודים ועבודה באירופה כאירופאים לכל דבר בהנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות לימודים בחינם. גם יוצאי מדינות אחרות וצאצאיהם כגון בולגריה, פולין, צכיה, גרמניה, הונגריה ועוד' זכאים בתנאים שונים להוציא דרכונים אירופאיים.
יוצאי פולין זכאים לפיצויים מממשלת פולין בגין הרדיפות:
החל מאפריל 2015 ילידי פולין שעברו את המלחמה בפולין או ברחו ממנה זכאים לקבל מממשלת פולין פיצויים על הרדיפות והסבל שעברו במלחמה ע"פ קריטריונים שונים. הפיצויים הם כ- 100 יורו לחודש. הפיצויים הם מרגע קבלת הבקשה ולא רטרואקטיבית והם לכל החיים.
דרכון פולני: ילידי פולין וצאצאיהם יכולים להוציא דרכונים פולניים של האיחוד האירופי. הדרכון הפולני חשוב עבור לימודים ועבודה באירופה כאירופאים לכל דבר בהנחות משמעותיות בשכר הלימוד ובחלק מהמדינות לימודים בחינם.
יוצאי צפון אפריקה ואירופה זכאים למענק חד פעמי:
יוצאי מרוקו, תוניס, לוב, רומניה, בולגריה, ברית המועצות (שהוריהם היו תחת כיבוש גרמני או 100 ק"מ משטח תחת כיבוש גרמני) שהיו בחיים בזמן המלחמה בארצם והם לא מקבלים גמלה כלשהיא שקשורה לרדיפות, ולא משנה מתי הם עלו ארצה ולא קיבלו בעבר מענק חד פעמי עבור הטלאי הצהוב זכאים להגיש בקשה לגרמניה למענק חד פעמי על סך 2,556 יורו. המענק ניתן פעם אחת בלבד ולא יינתן למי שקיבל בעבר.
הקרנות נגד גזזת: אנשים שעברו הקרנות כנגד גזזת בישראל או כהכנה לעלייתם ארצה בשנות ה- 40 וה- 50 זכאים לפיצוי מהמדינה במידה והם חלו במחלות המוכרות בחוק בגין ההקרנות. המחלות הן: גידולי מוח שפירים או ממאירים, גידולים ממאירים בראש ובצוואר, גידולי עור סרטניים בראש ובצוואר, לוקמיה ומי שסובל בקרחות באזורים מצולקים בקרקפת.
מקבלי פיצויים שחלה החמרה במצבם באחת מהמחלות המוכרות בחוק זכאים להגיש בקשה להחמרה.
מענק שנתי של 3600 ש"ח ופטור מתרופות ליוצאי אירופה, תוניס, לוב, מרוקו, עירק, אלג'יר שלא מקבלים גמלה חודשית:
ניצולים אלה שלא זכאים לגמלה חודשית זכאים לקבל כל שנה מהאוצר בישראל מענק שנתי של 3600 ש"ח וכן פטור מתשלום עבור תרופות שבסל הבריאות. יוצאי מרוקו – אלה שנולדו עד אוגוסט 43, אלג'יר – כנ"ל. עירק – היו בבגדד בפרעות פרהוד ביוני 41.
קצת על הכותב: אני בן של נרדפי הנאצים ולכן בחרתי לעסוק בפעילות חברתית זו, במסגרתה אני מדריך ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו. מכיוון שיש מידע רב וחשוב לספר ולהדריך למי שמגיעות זכויות אלו ע"פ חוק, אנא הרגישו חופשי ליצור עמי קשר במייל או להשאיר הודעה בטלפון שבו מגיעים ישר למזכירה האלקטרונית שמיועדת לקבלת הודעות. עדיף להתכתב עמי במייל כי במייל אני יכול להגיב מהר יותר מאשר בטלפון.

נא לכתוב במייל או להשאיר בהודעה בטלפון הנייד, פרטים אישיים כגון: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהי שקשורה לשואה, ואם כן – איזו? אנא השאירו מספר טלפון ואני אחזור אליכם.
המייל:    amiami70@walla.com     טלפון נייד:        055-6665123
אתר:      www.amibar.coi.co.il
חשוב: מכיוון שיש תקופות עם פניות רבות אני לא יכול תמיד לענות בטלפון או באימייל מיידית. אני משתדל תמיד לחזור לכולם, אם בטעות לא חזרתי אנא אל תתייאשו ושלחו לי מייל שוב או השאירו לי הודעה נוספת ואני אחזור אליכם. כאמור עדיף לשלוח לי מייל!

בברכת כל טוב והרבה בריאות, עמי בר
אנא הפיצו מייל זה לכל רשימת האימיילים הפרטית שלכם, כדאי לשלוח לכל מי שאתם יכולים, כי גם אם זה נשלח למישהו שנראה לא רלוונטי הוא מעביר הלאה וכך זה מתגלגל ומגיע למי שזה מגיע לו. ישנם אלפי קשישים בישראל שלא מודעים לזכויות חשובות אלה!!!

ובאנגלית: And English

Please pass this e-mail to all your e-mails list, send to anyone you can, even if it is sent to someone seems irrelevant, he may pass it on and it may reach those who need it. There are thousands of elderly Jewish people who are not aware of these important rights!!!
Updated rights of Holocaust survivors:
Ami Bar
Social pension from Germany for ghetto survivors
including Transnistria and Bulgaria:
Ghetto survivors that were born before 1938 and were in German-occupied ghettos are eligible to receive a social pension from the social insurance of Germany with retroactive payments starting from 1997.
Lately new camps and cities were approved as Ghettos:
Romania – Transnistria region, Chernovits, Constanta, Ginta, tacuts.
Bulgaria – the Jewish Quarter in Sofia, and many other cities and towns.
Slovakia – Bratislava, Vihen, Sered, Nobski.
Also, Amsterdam,  and the ghetto in Shanghai China. All those are now considered as Ghettos that the survivors are entitled for social pension from Germany.
Those who already received the pension but did not receive it retroactively from 1997 are eligible to apply to receive back payments. There are many survivors who are entitled to that, and not aware of these rights, which can be very significant economically.
Rights of the heirs of former ghetto survivors (including Transnistria):
Widows and widowers of ghetto survivors are entitled to a monthly pension for life. In case that the widow passes away during the process, the children can receive the retroactive payment for the period of 01/07/97 to the date of death of the survivor.
Heirs who apply after the death of both parents are entitled in accordance with the following conditions (widows must meet conditions 1 and 3 and children must meet all three.

  1. The survivor who died worked in the ghetto and has never requested the Germans Social Insurance.
  2. The survivor was alive on June 27, 2002.
  3. The survivor applied for an old age pension in their home country. 

Ghetto work Supplement to German social pension that was paid for in the past:
Ghettos survivors that were born before 1938 and are getting a social pension they paid for in the past are eligible to receive a monthly supplement for working in the ghetto.
The Claims Conference Article 2 Fund pays every 3 months  960 Euros:
Jews from all over the world that are Holocaust survivors from Europe who still do not get any monthly benefit related to the war can get a benefit that is paid every 3 months.

The criteria are:

  1. The survivor was in a Ghetto or camp
  2. The survivor had been hiding during the war at least 6 months in a Nazi occupied area
  3. The survivor had been living under Nazi occupation under a false identity for at least six months

A few words about the author of this article:
I am a son of Holocaust survivors; that’s why I chose to engage in this social activity. I am a guide for Holocaust survivors on how to get these rights. Because there is important information to tell and guide those who deserve these rights by law, please feel free to contact me by e-mail or leave a phone message. It's better to correspond with me by email, I can respond faster by e-mail than phone.
Please write your personal details such as name, country of origin, date of birth, and whether you are currently receiving a benefit of any kind related to the Holocaust, and if so – which one? Please write me your phone number and I'll get back to you.
E-mail:
shoa.rights@gmail.com

  Mobile:
+972-55-6665123
 Website:
 amibar.coi.co.il

 Important:
Because there are times with many inquiries, I can't always answer the phone or by e-mail immediately. I always try to get back to everyone, if you acidentally did not get an answer please feel free to send me another message and I'll get back to you. As stated it is better to send me an e-mail!
The phone number is a voice mail. After the Hebrew message at the tone please leave your message and a phone number.
Wishing you all the best and good health! 

Ami Bar